Čo sa deje pri nadúvaní?
Nadúvanie alebo plynatosť (odborne meteorizmus) stretne čas od času každého. Je to prirodzený proces, ktorý sa za prispenia baktérií a kvasiniek odohráva v tráviacom trakte a v podstate znamená jediné: tvorbu plynov v črevách a žalúdku. Plynatosť sa vyskytuje u mužov i žien, avšak ženy k tomu majú o niečo väčší sklon než muži.
Prichádzajúce problémy obvykle signalizujú bublavé zvuky v črevách, špecifické škvŕkanie v žaludku. Pridáva sa k nim i napätie v brušnej oblasti, pocit plnosti, ťažoby, únava či nervozita spojená s vedomím, že úľava (prosté „vypustenie plynov“) je společensky neprijateľná.
Problémy s nadúvaním sa pritom dotýkajú naozaj každého, pretože plyny – ako výsledok trávenia – vznikajú automaticky. Len niekedy je ich menej a inokedy viac. V priemere sa však počas dňa v črevách vytvorí okolo pol litra plynov!
Čo nadúvanie zhoršuje?
Až na spoločenskú neúnosnosť nie je plynatosť vo svojej bežnej podobe problém. Za určitých okolností sa ovšem násobí až za akceptovateľnú mieru.
Potiaže s nadúvaním zhoršujú:
- niektoré potraviny
- znížená funkcia pankreasu alebo slinivky brušnej, ktorá produkuje tráviace enzýmy
- kolísanie hormonálnej hladiny, čo je jedným z dôvodov, prečo je nadúvanie a plynatosť častejšie u žien než u mužov
- nedostatočne rozžutá a premiešaná potrava so slinami
- náhlenie, kedy hltáte a tým prehĺtate prebytočný vzduch (ide o tzv. aerofagiu)
- stres
- potravinová intolerancia alebo potravinová alergie
- niekteré ochorenia
Nadúvanie vs. jedálniček
Komplikácie vždy spôsobí konzumácia strukovín. Fazuľa, šošovica, hrach, cícer, sú takmer zárukou nadúvania. Aby sa ich následky obmedzili, dopredu sa namáčajú a varia sa s feniklom alebo rascou. Aj napriek tomu telo horšie tráví obsiahnuté oligosacharidy, čo vedie k následnej plynatosti.
Rovnaké potiaže nastávajú s čerstvou i varenou hlúbovitou zeleninou. Najrizikovejší je karfiol, brokolica, kapusta alebo kel. U zeleniny sú tráviace problémy spojené tiež s vyšším obsahom vlákniny, ktorú žalúdok horšie spracováva.
Na zoznam potravín, ktoré spôsobujú nadúvanie patrí tiež cesnak, cibuľa, droždie a niektoré ovocie (slivky, jablká, banány alebo sušené ovocie).
Ako predísť nadúvaniu?
Pokiaľ sa nadúvaniu a plynatosti a predovšetkým ich spoločensky neprijateľným následkom pri uvolnení plynov chcete vyhnúť, skúste dodržiavať nasledujúce jednoduché opatrenia:
- na jedlo si doprajte dostatok času a dobre ho požujte
- vyberajte si jedlá bez obsahu zvlášť rizikových potravín priamo spôsobujúcich plynatosť a nadúvanie
- vyhýbajte sa pitiu nadmerného množstva sýtených nápojov
- strážte si životný štýl ako taký a dodržujte pravidelnosť – pravidelné stravovanie a spánok, (zbytočne sa nestresujte, relaxujte a tiež zaraďte medzi svoje pravidelné činnosti pohyb, ktorý pomáha kontrolovať činnosť čriev)
- pokud už dojde k potížím s plynatostí, užijte jako účinnou pomoc Degasin®.